Georgia Chess Association
 
 
 
 
  • Home
  • Jr Invitational/GA Scholastic State Championship 2014

Jr Invitational/GA Scholastic State Championship 2014

  • January 11, 2014
  • 9:30 AM
  • January 12, 2014
  • Candler Library First Floor, Emory University, 540 Asbury Cir, Atlanta, GA 30322

Registration

  • This tournament is open to current GCA members who received an invitation or are listed under event details.

Final Standings

(posted after the event)


2014 Jr Inviational / 

Georgia Scholastic State Championship

Jan 11-12/Emory University Candler Library


Advanced Entries as of Jan 8 PM

*not the final registration list*



Effective 2014, The Annual Junior Invitational Chess Tournament will officially become the Georgia State Scholastic Championship Tournament.  


This event will honor the top scholastic players in Georgia in three sections: High School (9-12), Junior High (K-8), and Elementary (K-5)


The winner of the High School section will be Georgia's 2014 HS State Champion and will represent Georgia at the annual DENKER Tournament of High School State Champions (www.denkerchess.com/).  

The winner of the K-8 section will be Georgia's 2014 Middle School State Champion and will represent Georgia at the BARBER K-8 Tournament of State Champions (www.barberchess.com/joomla/).  


The winner of the K-5 section will be Georgia's 2014 Elementary State Champion.


All participants will receive a plaque.


Minimum peak rating requirements for 2014: 

Georgia students with established ratings as of the official November 2013 list, or any subsequent official post-tournament rating of:


  • 1600 or higher for 9-12th (High School)
  • 1400 or higher for K-8 (Junior High)
  • 1150 or higher for K-5 (Elementary) 

We will attempt to contact all invitees separately by email which will include the code for registering online.  


Both state nominees to the Denker Tournament of High School Champions and the Barber K-8 Tournament of State Champions will receive a $500 stipend for expenses incurred after attending these tournaments.


Congratulations to the following individuals who have qualified and are invited to participate:


Name

Rating

Grade

Section

Daniel Gurevich

2344

10

Denker

Reece Eric Thompson

2038

12

Denker

Paul Roland Taylor

2029

12

Denker

Benjamin Moon

2001

10

Denker

Darcy James Linde

1998

12

Denker

Andy C Wang

1998

12

Denker

Justin Swaby

1986

11

Denker

Richard Lin

1983

12

Denker

Carter F Peatman

1942

11

Denker

Jeremy Donald Paul

1836

12

Denker

Sumit Sohani

1830

11

Denker

David C Mbonu Jr

1819

12

Denker

Suryabrata Dutta

1817

12

Denker

Amaan Akbar Pirani

1801

9

Denker

Nagaraj R Bhagwat

1787

9

Denker

Shanmukha Vns Meruga

1768

10

Denker

Nathan Shaw Wu

1756

9

Denker

Jay Kumar

1730

12

Denker

Raghurama Bukkarayasamudram

1717

9

Denker

James Berrigan

1682

12

Denker

Kyle Gelement

1647

11

Denker

Matthew B Torrance

1646

11

Denker

Daniel Chou

1643

9

Denker

Ilyusha Belegradek

1637

10

Denker

Tarun Daniel

1616

11

Denker

Sanjay Ghatti

2090

8

Barber

Jamil Kassam

1859

8

Barber

Saithanusri Avirneni

1840

8

Barber

Kapish Potula

1829

6

Barber

Albert Liang

1781

6

Barber

Pranav Anjani Narnur

1769

8

Barber

George Ye

1716

7

Barber

Vignesh Sekar

1676

7

Barber

Ainesh Balaga

1668

8

Barber

Vedic Panda

1623

6

Barber

Samhitha Dasari

1602

8

Barber

Shawn Gu

1577

8

Barber

Robbie Grattan-smith

1572

7

Barber

Sagan Rowe Hartley

1566

6

Barber

Alex Berezovsky

1559

6

Barber

Arish Virani

1555

6

Barber

Anthony Raksasouk

1545

8

Barber

Jayson Ni Wu

1529

7

Barber

Shiraja Abayanathan

1502

8

Barber

Jeeva Palani Venkat

1497

7

Barber

Sidharth Balaga

1457

7

Barber

Drew Matthew Malott

1436

7

Barber

Stephen Eisenhauer

1406

7

Barber

Maxwell Chengming Guo

1404

7

Barber

Gururaj Deshpande

1404

7

Barber

Maxwell Feng

1772

4

Barber or K5

Charles Lee Troutman Iii

1657

5

Barber or K5

Arthur Guo

1639

2

Barber or K5

Hunter Adrian Payne

1603

4

Barber or K5

Ingrid Guo

1569

5

Barber or K5

Jayadeep Boya

1562

5

Barber or K5

Michael Y Fu

1536

5

Barber or K5

Daniel D Shen

1520

5

Barber or K5

Anand Srinivasan

1466

5

Barber or K5

Sujay Jagadeesh

1461

5

Barber or K5

Kavin Jayavel Kumaresan

1453

3

Barber or K5

Akshay Raj

1450

4

Barber or K5

Prateek Mishra

1443

4

Barber or K5

Drew Justice

1442

2

Barber or K5

Justin Zhou

1440

4

Barber or K5

Zoe A Justice

1423

4

Barber or K5

Henry Yu

1417

2

Barber or K5

Easwar Senthilkumar

1415

5

Barber or K5

Eeshwar Sai Potluri

1406

5

Barber or K5

Sasha Creighton

1399

5

K5

Srihitha Dasari

1388

4

K5

Lawrence X Zhou

1374

5

K5

Aditya Potluri

1215

5

K5

Siddharth Vijayasankar

1357

4

K5

Sreyas Kanaparti

1263

4

K5

Adam Elsharkawi

1257

4

K5

Gokul Premkumar

1175

5

K5

Alex Xu

1273

3

K5

Anshul Gokul

1227

1

K5

Andres Fiorillo

1167

5

K5

Raj Chirag Mehta

1153

2

K5


Please contact the Tournament Coordinator, Tim Payne at gssc@georgiachess.org if you qualify and are not on the above list.


FORMAT:

*2-day event, 5-SS, G/90, USCF rated.

*3 rounds held on Saturday, 10am - 2pm – 6pm and

  2 rounds on Sunday, 10am – 2:00pm.


AWARDS: Each participant will receive a plaque. Stipend of $500 to the winner of HS to attend DENKER. Stipend of $500 to winner of K-8 to attend BARBER.  Tentatively scheduled for July 26 - August 3 in Saint Louis, MO.


BYES: One bye is allowed.  ½ point bye is available in Rounds 1-4. Zero point bye available in Round 5. Bye must be requested in advance of 1st round before pairings posted (by 9:30am). No changes.


Requirements: You must be on the invitation list. You must have current USCF & GCA memberships.  If your rating meets the minimum requirements (1600 for HS; 1400 for K-8; 1150 for K-5) after the USCF November published rating you may contact Tim Payne to be invited.  You must do this by the registration deadline and you must reach the minimum rating by the deadline.  All participants will be requested to submit a complete and legible score sheet for each game played.


Entry Fee: $10.00


NOTE: GCA memberships and USCF memberships represent additional cost, and must be purchased in advance if necessary.


Registration: You may register online with a code which will be emailed to you (or your parent).  You must register no later than Wednesday, January 8, 2014. NO LATE REGISTRATIONS ACCEPTED. If needing to cancel, please communicate this information ASAP, and preferably by the above date. Cancellations made before Round 1 pairings are up receive a full refund.


Free Parking: Fishburne Parking deck or Peavine Parking deck (Visitor’s sections).

Map: A map showing Candler Library on the Emory campus can be found at: http://goo.gl/maps/d5qlZ


Tie-break Systems: In the event of a tie the following tie-break systems will be used in the order listed to determine who receives which plaque, and, if necessary, who is Georgia’s nominee to the Denker Tournament of High School Champions and/or to the Barber K-8 Tournament of State Champions:

1. Head-to-Head

2. Modified Median

3. Solkoff

4. Cumulative

5. Cumulative of Opposition

6. Coin Toss


Players should be at tournament site by 9:30am on Saturday.


Info: gssc@georgiachess.org




© Georgia Chess Association, 2012.

All Rights Reserved.

Powered by Wild Apricot Membership Software