Georgia Chess Association
 
 
 
 
  • Home
  • GA Scholastic State Championship Invitational 2016

GA Scholastic State Championship Invitational 2016

  • January 09, 2016
  • 9:30 AM
  • January 10, 2016
  • Winship Ballroom, DUC, Emory University, 605 Asbury Cir, Atlanta, GA 30322

Registration

  • This tournament is open to current GCA members who received an invitation or are listed under event details.


Georgia Scholastic State Championship Invitational 2016

Jan 9-10/Emory University Winship Ballroom


Advanced Entries as of Jan 8th AM


This event will honor the top scholastic players in Georgia in three sections: High School (9-12), Middle School (K-8), and Elementary (K-5)


The winner of the High School section will be Georgia's 2016 HS State Champion and will represent Georgia at the annual DENKER Tournament of High School State Champions (www.denkerchess.com).  

The top female in the HS section will receive the nomination to NGIT (National Girls Invitational Tournament).  The winner of the K-8 section will be Georgia's 2016 Middle School State Champion and will represent Georgia at the BARBER K-8 Tournament of State Champions (www.barberchess.com).  


The winner of the K-5 section will be Georgia's 2016 Elementary State Champion.


All participants will receive a plaque.


Minimum peak rating requirements for 2016: 

Georgia students with established ratings as of the official November 2015 list, or any subsequent official post-tournament rating of (by registration deadline):


  • 1600 or higher for 9-12th (High School)
  • 1400 or higher for K-8 (Middle School)
  • 1150 or higher for K-5 (Elementary) 

We will attempt to contact all invitees separately by email which will include the code for registering online.  Those who have a peak rating that meets the requirements may not be on the list, please contact gssc@georgiachess.org if this is the case.


Both state nominees to the Denker Tournament of High School Champions and the Barber K-8 Tournament of State Champions will receive a $500 stipend for expenses incurred after attending these tournaments.


High School Invitees (9th-12th)


Player Name Rating Grade
Daniel Gurevich 2512 12
Brian Tarhon 2265 10
Sanjay Ghatti 2243 10
Benjamin Barry Moon 2232 12
Shanmukha Meruga 2062 12
Amaan Akbar Pirani 2024 11
Kaleb Ryder Gosdin 1976 12
Nathan Shaw Wu 1930 11
Phat Tien Tran 1915 9
George Ye 1892 9
Jamil Kassam 1888 10
Preston Lee 1851 10
Nagaraj R Bhagwat 1836 11
Samhitha Dasari 1831 10
Nathan Alexander Hayes 1806 11
Vignesh Sekar 1803 9
Saithanusri Avirneni 1797 10
Raghuram Bukkarayasamudram 1793 11
Daniel Chou 1780 11
Robbie Grattan-Smith 1753 9
Aviva B Smith 1749 11
Ilyusha Belegradek 1749 12
Skyler Patrick Kelly 1743 9
Adrian Kimani King 1727 12
Stephen E Eisenhauer 1723 9
Saad Khan 1716 11
Jayson Ni Wu 1654 9
Vishal Balyan 1648 9
Sreekar Kanaparti 1629 10
Roman Pepelyaev 1604 10
Austin Scott Downes Jr 1600 11



































Middle School Invitees (6th-8th)


Player Name Rating Grade
Albert Liang 2084 8
Kapish Potula 2054 8
Vedic Panda 1962 8
Maxwell Feng 1869 6
Arish Virani 1821 8
Prateek Mishra 1806 6
Sagan Rowe Hartley 1789 8
Spencer Lee 1781 7
Michael Y Fu 1773 7
Akshay Raj 1767 6
Anand Srinivasan 1747 7
Sasha Creighton 1731 8
Atticus Grant Halley 1723 6
Sreyas Kanaparti 1705 6
Lawrence X Zhou 1684 7
Ingrid Guo 1676 7
Siddharth Vijayasankar 1668 6
Matthew J Stadter 1667 8
Aditya Potluri 1659 7
Justin Zhou 1657 6
Sujay Jagadeesh 1631 7
Charles Lee Troutman III 1620 7
Sanjeev Anand 1594 6
Alex Berezovsky 1541 8
Easwar Senthilkumar 1541 7
Adam Elsharkawi 1532 6
Anish Kumar 1532 8
Nithin Naren 1526 7
Patrick Robert Leary 1523 7
Daniel D Shen 1483 7
Srihitha Dasari 1479 6
Kamen Iliev 1459 7
Hunter Adrian Payne 1450 6
Kasey Bruner 1448 8
Zoe A Justice 1444 6
Pranav Koushik 1443 6
Saket Sai Surapaneni 1424 8
Suraj Peramanu 1416 8
Eeshwar Sai Potluri 1401 7












































Elementary Invitees (K-5th)


Player Name Rating Grade
Arthur Guo 2142 4
Drew Justice 1858 4
Kavin Jayavel Kumaresan 1629 5
Samarth Rao Bellayaru 1419 2
Anshul Gokul 1406 3
Raj Chirag Mehta 1400 4
Henry Yu 1380 4
Archer Q Watson 1378 1
Sanjjithsaai Dineshkumar 1371 5
Grant Lee Bomar 1358 5
Monish Jampala 1356 5
Pranit Mishra 1351 3
Supratik Panuganti 1341 3
Dhruv Rajaganesh 1328 3
Stephen Zhu 1251 4
Zachary Pan Tong 1249 4
Parth Dhairyashil Shinde 1225 5
Dominic Michael Colombo 1221 4
Arjun Balaji Srinivasan 1202 3
Varun Gadi 1185 1
Alex Xu 1179 5
Jonas H Soh 1171 5
Surya Anand 1155 5
Rajat Ravi 1152 2
Katie Hill  *1146   4
































* = peak above minimum rating requirement


FORMAT:

*2-day event, 5-SS, G/90; d5, USCF rated.

*3 rounds held on Saturday, 10am - 2pm – 6pm and

  2 rounds on Sunday, 10am – 2:00pm.


AWARDS: Each participant will receive a plaque. Stipend of $500 to the winner of HS to attend DENKER. Stipend of $500 to winner of K-8 to attend BARBER.  The top female in the HS section will receive the nomination to NGIT and will receive a $500 stipend.


BYES: One bye is allowed.  ½ point bye is available in Rounds 1-4. Zero point bye available in Round 5. Bye must be requested in advance of 1st round before pairings posted (by 9:30am). No changes.


Requirements: You must be on the invitation list. You must have a current USCF membership.  If your rating meets the minimum requirements (1600 for HS; 1400 for K-8; 1150 for K-5) after the USCF November published rating you may email gssc@georgiachess.org to be invited.  You must do this by the registration deadline and you must reach the minimum rating by the deadline.  All participants will be requested to submit a complete and legible score sheet for each game played. Only High School students are allowed to play in the HS section (the Denker tournament only allows HS players).


Entry Fee: $30.00


NOTE: GCA memberships and USCF memberships represent additional cost, and must be purchased in advance if necessary.


Registration: You may register online with a code which will be emailed to you (or your parent).  You must register no later than Wednesday, January 6, 2016. NO LATE REGISTRATIONS ACCEPTED. If needing to cancel, please communicate this information ASAP, and preferably by the above date. Cancellations made by 8:00am tournament day receive a partial refund of $20 (we keep $10 for the plaque fee).


Free Parking: Fishburne Parking deck or Peavine Parking deck (Visitor’s sections).

MAP


Tie-break Systems: In the event of a tie the following tie-break systems will be used in the order listed to determine who receives which plaque, and, if necessary, who is Georgia’s nominee to the Denker Tournament of High School Champions and/or to the Barber K-8 Tournament of State Champions:

1. Head-to-Head

2. Modified Median

3. Solkoff

4. Cumulative

5. Cumulative of Opposition

6. Coin Toss


Players should be at tournament site by 9:30am on Saturday.


Info: gssc@georgiachess.org




© Georgia Chess Association, 2012.

All Rights Reserved.

Powered by Wild Apricot Membership Software